Behramkale Köyü

Çanakkale ilinde Ayvacık köyleri semtinde yer alan Behramkale köyü, Ayvacık ilçe merkezine 13 km uzaklıktadır. Athena tapınağına ev sahipliği yapmakta olan Behramkale köyü özellikle felsefeye dair ilgisi olan kişiler tarafından ziyaret edilmektedir. 3 yıl boyunca Aristoteles’in yaşamış olduğu Behramkale köyü her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bölgenin en güzel yanları arasında ise sit alanı olması sebebiyle yıllardır hiçbir değişikliğe uğramamış olması ve doğallığını koruması yer alıyor.

Behramkale köyünde yer alan Athena Tapınağı Anadolu’da ilk inşa edilen tapınak olması yönüyle biliniyor. Bu tapınağın bir kısmı ise farklı ülkelerde müzelerde sergileniyor. Louvre, Boston müzesi gibi her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen müzelerde sergileniyor olması da tapınağın önemini bir kez daha gösteriyor. Zeus’un kızı olarak bilinen Athena’ya ithaf edilen bu tapınağın yanı sıra Behramkale bölgesinde Antik Çağ’da birtakım konser ve etkinliğe ev sahipliği yapmış olan bir Amfi Tiyatro da bulunuyor.

Behramkale köyünde bu tarihi dokuya şahit olmanın ve doğal güzelliğin tadını çıkarmanın yanı sıra hediyelik eşya satan yerel halkla tanışıp, evinize Assos hatırasıyla dönebilmeniz de mümkün. Köyde 150 hane olduğu ve 30 yıldır sit alanı olarak korunduğu biliniyor. Sit alanı olarak korunması sebebiyle bölgenin doğallığını koruması ve yıllar sonra gittiğinizde dahi aynı bölgeyle karşılaşmak ayrı bir güzellik sunuyor.

Behramkale Köyünde Gezilecek Yerler

Behramkale köyü birçok tarihi ve doğal güzelliğe sahip olmasıyla biliniyor. Bu bölgede ziyaret edilmesi gerekilen başlıca bölgeler ile şu şekilde sıralanabiliyor;

  1. Assos Antik Kenti
  2. Athena Tapınağı
  3. Akropol
  4. Antik Liman
  5. Hüdavendigar Camii
  6. Hüdavendigar Köprüsü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir